Manuál 1: Interaktivní mapy

Upozornění: Interaktivní mapy přešly do nové verze
Připravujeme novou verzi manuálu. Současná verze nepopisuje přesně zacházení s novou verzí map.

 

v tomto manuálu najdete informace o tom jak pracovat s aplikací Google Maps, kterou v projektech Patrimonie používáme k vytváření interaktivních map. Z toho důvodu je pro práci s mapami nutné mít gmailový účet. Pokud ho nemáte a neplánujete si ho zřídit, napište nám, když budete chtít do interaktivní mapy něco vložit.

K mapě mají obvykle přístup všichni účastníci projektu nebo aktivity, dejte si proto pozor, abyste při vkládaní svých prvků nezměnili nebo nesmazali práci někoho jiného.

Jak začít
Vložení značky místa
Vkládání fotografií
Vkládání odkazů
Kreslení čar
Vložení mapy na stránky

 

1. Jak začít

Při přihlášení do aktivity, nebo založení vlastní aktivity, která používá interaktivní mapy, dostanete od vedoucího projektu na svůj gmail pozvánku. Pokud gmail máte, ale do svého profilu jste při registraci uvedli jiný, napište nám a pozvánku vám pošleme také.

Pro pozdější práci s mapou musíte být přihlášení do svého gmailového účtu, do kterého jste tento mail dostali.

Při dalších příležitostech si můžete mapu otevřít ze záložky "Moje místa" v aplikaci Google Maps.

Mapy jsou také vždy přístupné přes odkazy v aktivitách, které je používají.

 

2. Vložení značky místa

Po kliknutí na tlačítko "UPRAVIT" se vám v levém horním rohu zobrazí nástroje pro upravování mapy (může chvíli trvat, než se objeví).

 

Kliknutím a držením tlačítka myši můžete již vytvořenou značku přemisťovat, například pro opravu nebo zpřesnění polohy. 


 Ikony do mapy vždy naleznete v dané aktivitě. Stačí na ikonu kliknout pravým myšítkem, v menu zvolit "Kopírovat adresu obrázku" (Chrome a Firefox) a tu pak vložit do okna, jako na tomto obrázku.

 

3. Vkládání fotografií

Fotografie nebo obrázky se ke značkám vkládají podobným způsobem jako ikony, je potřeba vložit URL adresu obrázku. Většinou se bude jednat o obrázek, který jste vložili do své aktivity nebo karty.

 

4. Vkládání odkazů

Pro vložení odkazu (například na katalogovou kartu) nejprve vyberte text, pod který chcete odkaz vložit. Poté klikněte na tlačítko pro vkládání odkazů (modrý článek řetězu).Otevře se okno, do kterého můžete napsat nebo zkopírovat odkaz.

Vkládat odkazy lze pouze ve formátu RTF.

5. Kreslení čar

Trasy nebo delší podélné objekty, jako jsou historické hradby, valy nebo katakomby, lze na interaktivní mapě zaznačit pomocí čar. Jak je nakreslit, opravit a zvolit jejich vzhled, si ukážeme na příkladu té části historických hradeb Olomouce, která prochází okrajem Bezručových sadů. Na mapě najdeme příslušnou oblast a zvolíme zvětšení, v němž vidíme celou označovanou trasu. Čáru není nutné nakreslit zcela přesně hned napoprvé. Lze ji totiž kdykoli upravit.

Jak křivku nakreslit:

Když dvojklikem na poslední bod kreslení ukončíme, objeví se ve středu čáry okno nabízející možnost ji nazvat, popsat, zvolit barvu, tloušťku a průhlednost. Toto okno můžeme kdykoli opět otevřít dvěma způsoby:

Název a popis se jednoduše vepíše do příslušných kolonek. Když chceme měnit formát popisky, vkládat do ní odkaz nebo obrázek, musíme z nabídky nad kolonkou popisu zvolit formát RTF. Charakter čáry pak měníme pomocí příkazů, které se zobrazí po kliku na ikonku čáry v pravém horním rohu okna:

Jak ale změnit tvar čáry, tedy jak upravit její průběh a délku? Když kurzor přesuneme na čáru, zobrazí se na ní dva typy bodů - výraznější a méně výrazné. Ty první se vytvořily v místech, v nichž jsme v průběhu kreslení klikli, abychom čáru v dalším úseku zalomili do jiného směru. Nazvěme je body hlavní. Méně výrazné značky patří středům úseků mezi dvěma hlavními body. Tyto středy jednotlivých úseček, z nichž se křivka vlastně skládá, nazvěme body pomocné. Následující obrázek to znázorňuje na detailu čáry, aby byl vidět rozdíl:

Pomocí levého tlačítka lze přesunout do libovolné jiné pozice bod hlavní i pomocný. V obou případech posun ovlivní tvar čáry v úseku po nejbližší další hlavní body. Rozdíl je zjevný z následujícího obrázku:

Jenom hlavní body lze přidávat i vymazávat. Pomocný bod ale lze změnit na hlavní příkazem, nebo automaticky tím, že ho přesuneme.

Po každé změně se v horní části mapy zobrazí upozornění: „Linka byla změněna. Zpět“. To umožňuje se vrátit o jeden krok zpět, ale ne o více. Body však umožňují čáru libovolně tvarovat a napravit jakékoli chyby. Okno vlastností nám nabízí kdykoli změnit její vzhled. 

 

6. Vložení mapy na stránky

Před vložením mapy na stránky si mapu přibližte na oblast, kterou chcete na mapě ukázat. Zobrazení mapy na stránkách bude přibližně odpovídat zobrazení mapy ve vašem okně.
Při upravování karty nebo aktivity vložte zkopírovanou adresu do řádku "Mapa (URL)" a uložte změny.